Nebankovní hypotéky - super alternativa pro ty, co nemohou mít hypotéku od banky

Hypoteční půjčka patří mezi nejběžnější úvěrové produkty, které asi vždycky budou patřit k žádaným, zejména pak u mladých lidí, jenž touží po vlastním bydlení. Ne každý si ale může vzít klasickou hypotéku od banky – u některých lidí může být překážka např. v příliš nízkých příjmech, jiní mají záznam v registru dlužníků nebo nesplacené dluhy apod. Bankovní podmínky jsou obvykle velmi přísné a tak spousta lidí u žádné banky neuspěje. Naštěstí jsou tu ale i nebankovní společnosti, u nichž mají šanci na získání hypotečního úvěru i ostatní.

Mezi nebankovními hypotékami jsou velké rozdíly

Nebankovní hypotéky nabízí celá řada různých společností, od velkých a známých značek, jako je např. Acema Credit až po méně známé společnosti, jako např. Esofin nebo AsisTeam. Rozdíly mezi jednotlivými nabídkami jsou obrovské – někde můžete získat úvěr na max. 3 000 000 Kč, jinde až na 50 000 000 Kč. Rozdíly jsou i v maximální době splatnosti, úrokových sazbách, poplatcích za sjednání úvěru a v mnoha dalších parametrech. I proto se vyplatí vybírat poskytovatele hypotéky mimořádně pečlivě, protože správnou volbou se dají ušetřit docela velké peníze.

Klíčové je vlastnictví vhodné nemovitosti 

V případě nebankovní hypotéky je klíčovou podmínkou vlastnictví nemovitosti, kterou budete za poskytnutý úvěr ručit. Zatímco u banky mít žádnou nemovitost nemusíte a důležité jsou vaše příjmy, schopnost řádně úvěr splácet nebo bezdlužnost, u nebankovních hypoték mají šanci i rizikové klienti. Musejí ale ručit svým domem, bytem nebo jinou nemovitostí např. chalupa, chata, pozemek atd.). Na základě hodnoty dané nemovitosti se pak určuje i maximální výše půjčky – čím hodnotnější vaše nemovitost je, tím větší půjčku můžete dostat.

Peníze můžete využít i na jiné účely, než je bydlení

Velmi důležitým rozdílem mezi nebankovními a bankovními hypotékami je i účelovost půjčky. Zatímco u bank lze standardní hypotéku využít obvykle pouze na bydlení (ať už na koupi nebo výstavbu nemovitosti), u nebankovních hypotečních úvěrů se dá získaná částka použít na cokoliv budete chtít záleží pouze na vás, jak poté s penězi naložíte. Nebankovní hypotéka se tak hodně podobá produktu, kterému se říká americká hypotéka.

Nejlepším způsobem, jak si vybrat hypotéku, jsou nezávislé srovnávače

Jak už jsme si řekli výše, při výběru nebankovní hypotéky je třeba opravdu pečlivě zvážit všechny nabídky a zbytečně se neukvapovat. Protože poskytovatelů je docela hodně a projít všechny stránky by zabralo spoustu času, nejlepší cestou, jak si najít nejvýhodnější hypotéku je použití nezávislých webových portálů, jež se specializují na srovnání úvěrových produktů. Obvykle na nich najdete hlavně srovnání půjček, některé z nich se ale zaměřují také na hypotéky (např. CoolPůjčky.cz) a přinášejí nejen jejich podrobné srovnání, ale také recenze a další užitečné informace.

Stejně jako u kterékoli jiné půjčky byste při sjednávání hypotéky měli být maximálně obezřetní. Vždycky si nejdříve důkladně prostudujte celou smlouvu a ujistěte se, že všem podmínkám rozumíte, abyste v budoucnu nebyli nepříjemně překvapení. Pokud byste si s něčím nevěděli rady, nebojte se zeptat odborníka, protože u hypoték už jde o skutečně vysoké částky. V případě, že si sjednáváte nebankovní hypotéku, dobře si spočítejte, zda jste opravdu schopní svůj závazek pravidelně a včas splácet – v opačném případě totiž můžete o svoji nemovitost snadno přijít.

Sponzorované odkazy